کوه طبیعی صورتی ستاره زندگی آفتاب

کوه: طبیعی صورتی ستاره زندگی آفتاب سبک زندگی مد و لباس اصول و نحوه ی پوشش

گت بلاگز اخبار پزشکی بازگشت شپش به مدارس؟

شاید در گذشته مبتلا شدن به شپش، اتفاقی حاکی از عدم رعایت بهداشت و دلیلی بر ضعف فرهنگی افراد بود ولی امروزه با شیوع گسترده شپش در مدارس و مهدکودک‌های همه مناطق ش

بازگشت شپش به مدارس؟

بازگشت شپش به مدارس؟

عبارات مهم : ایران

شاید در گذشته مبتلا شدن به شپش، اتفاقی حاکی از عدم رعایت بهداشت و دلیلی بر ضعف فرهنگی افراد بود ولی امروزه با شیوع گسترده شپش در مدارس و مهدکودک های همه مناطق شهری، این اتفاق لزوما چنین معنایی ندارد و به گونه ای دیگر تعبیر می شود.

به گزارش ایسنا، «سیناپرس» با این مقدمه نوشت: شپش نوعی انگل خونخوار است که در پوست بدن انسان زندگی می کند. شپش ها انواع متفاوت دارند. بعضی از انواع آنها فقط روی پوست بدن زندگی می کنند و بعضی دیگر فقط روی پوست سر. شپش هایی که روی پوست سر زندگی می کنند، ابعاد بسیار کوچک در حد ۲ تا ۳ میلی متر دارند و ترشحاتی که آزاد می کنند به شدت باعث ایجاد خارش در سر می شود. از آنجا که شپش از خون تغذیه می کند، گرمای پوست سر انسان محیط مطلوبی جهت ادامه حیات این انگل ست. شپش های روی سر، تخم سفیدرنگ خود را به ساقه مو می چسبانند که همین یکی از راه های تشخیص شپش نیز هست.

بازگشت شپش به مدارس؟

ترس از شپش، خطرناک تر از خود آن است!

شپش از وقت های دور هر لحظه در کشور عزیزمان ایران وجود داشته هست، به خاص در دوره هایی که پرسشها بهداشتی به درستی رعایت نمی شده است هست. به همین علت معمولا در گذشته در مدارس کشور عزیزمان ایران و خصوصا در مقاطع ابتدایی و راهنمایی، مدیران و مسئولان به شکل هفتگی موی سر دانش آموزان دختر را مورد بررسی قرار می داده اند و دانش آموزان پسر را نیز وادار به تراشیدن موهایشان می کرده اند.

شاید در گذشته مبتلا شدن به شپش، اتفاقی حاکی از عدم رعایت بهداشت و دلیلی بر ضعف فرهنگی افراد بود ولی امروزه با شیوع گسترده شپش در مدارس و مهدکودک‌های همه مناطق ش

اما به تدریج و با ارتقای سطح بهداشت عمومی در جامعه ایران، آمار بروز مبتلا شدن به این انگل بسیار کمتر و کمتر شد و به همین علت توجه ها به این مسئله نیز تا حد زیادی کم کردن یافت و در سال های اخیر دیگر به موضوعی بیگانه و عجیب عوض کردن شکل داد.

تا جایی که در حال حاضر کارشناسان بهداشت بر این باورند که مبتلا شدن به انگل شپش زیاد از آنکه یک مسئله بهداشتی باشد، مسئله ای فرهنگی هست. به این معنی که در اغلب موارد والدین، ظرفیت پذیرش این عنوان را در مورد فرزندان خود ندارند و در مواجهه با این مسئله به علت وحشت زیاد، تصویر العمل هایی غیرمنطقی بروز می دهند و اکثر آنها مدارس را مقصر مهم بروز این پدیده می دانند. در حالی که هرکجا تعداد زیادی از افراد جهت مدت طولانی دور هم جمع شوند و با هم زندگی کنند، با حضور حتی یک مورد مبتلا شدن در آن جمع، دیگران نیز با احتمال بسیار زیاد به آن انگل مبتلا خواهند شد؛ اتفاقی که منحصربه کشور ما نیست و در بسیاری از نقاط دنیا، حتی در اغلب کشورهای توسعه یافته نیز شاهد گزارش آن هستیم.

آمارهای موجود در دنیا حاکی از ابتلای حداقل ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا به این انگل است که این مبتلا شدن هیچ ربطی به آب وهوای محل زندگی این افراد، سطح درآمد یا بهداشت آنها ندارد.

بازگشت شپش به مدارس؟

اما در حقیقت علت مهم شیوع دوباره این انگل در مهدکودک ها و مدارس، همین غفلت و ناباوری نسبت به این اپیدمی در سال های اخیر و به خاص در شش هفت سال گذشته است که بعدی فرهنگی دارد.

شیوع شپش در میان قشر مرفه جامعه واقعی نیست

شاید در گذشته مبتلا شدن به شپش، اتفاقی حاکی از عدم رعایت بهداشت و دلیلی بر ضعف فرهنگی افراد بود ولی امروزه با شیوع گسترده شپش در مدارس و مهدکودک‌های همه مناطق ش

در خصوص زیاد بودن این پدیده در میان قشر مرفه جامعه و شیوع دوره ای این انگل در مدارس بالای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در مقایسه با اقشار میانگین و پایین، آمار رسمی و ثابت شده است ای وجود ندارد. شاید مواردی از شیوع این انگل در میان اقشار مرفه جامعه را بتوان به انکار و عدم پذیرش زیاد آنها نسبت به این عنوان و یا صرفا یک تصادف نسبت داد ولی به طور کلی به علت دور بودن چنین ذهنیتی از افراد جامعه و غفلت از آن، شیوع این انگل در کل جامعه زیاد کردن پیدا کرده است.

برخی از کارشناسان بهداشت و پزشکان جهت توضیح علل شیوع این انگل در مناطق مرفه شهر به ذکر دلایلی از جمله نگهداری زیاد حیوانات خانگی در این مناطق شهری و انجام مسافرت های زیاد و استفاده از وسایل هتل ها و وسایل نقلیه پرداخته اند که البته به هیچ وجه به عنوان دلایل قطعی بروز این پدیده اعلام نشده اند.

بازگشت شپش به مدارس؟

به همین علت دوباره طرح هایی از جانب آموزش و پرورش جهت مقابله ضربتی با این پدیده شروع شده است هست. در این طرح ها، دستورالعمل های بهداشتی جهت پیگیری و بررسی این عنوان به مسئولان بهداشت مدارس ارائه می شود. علاوه بر آن کارشناسان به مردم اطمینان می دهند که دیگر مانند وقت های گذشته، تنها راه درمان شپش تراشیدن موی سر و جوشاندن لباس ها نیست بلکه امروزه داروهایی جهت درمان این انگل در اختیار مردم است که با احتمال بالای ۹۰ درصد موفقند.

اما همان طور که گفته شد، توصیه بسیار مهم و قابل توجه در این میان جهت کنترل شیوع این انگل، پذیرش و کنار آمدن با این واقعیت در صورت مبتلا شدن هست. لزوم این ساختن فرهنگ از جانب مسئولان و کارشناسان مهم است که مردم بدانند مبتلا شدن به انگل شپش هیچ ارتباطی با اهمال کاری آنها ندارد و دلیلی بر پایین بودن سطح فرهنگ، اقتصاد یا بهداشت خانواده ها نیست. بنابراین باید بدون هیچ گونه وحشت و پنهانکاری و انکاری، جهت درمان این پدیده اقدام کرد و از دیگران کمک گرفت.

واژه های کلیدی: ایران | زندگی | بهداشت | بهداشتی | مبتلا شدن | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz